Trwa wielki spór o Centra Zdrowia Psychicznego – miejsca, w których każda osoba dotknięta kryzysem psychiatrycznym może otrzymać szybką pomoc za darmo. Politycy deklarują, że chcą je utrzymać, ale proponowane przez nich warunki budzą wątpliwości lekarzy i osób ze środowiska psychiatrycznego. Eksperci mówią o “stomatologizacji” psychiatrii.
Planowane zmiany w funkcjonowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) wzbudzają szerokie kontrowersje. Reczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak alarmuje, że zakończenie pilotażu CZP i powrót do starego modelu finansowania psychiatrii mogą doprowadzić do znaczących ograniczeń w dostępie do wsparcia dla osób w kryzysie.
Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec roku dokonuje rozliczeń. Końcówka roku to także okres, w którym niektóre z umów zostają zakończone. Patrząc na obecną sytuację w kraju pewne działania podjęte przez NFZ można uznać za wysoce krzywdzące na pacjentów. Od przyszłego roku nie zostały bowiem przedłużone umowy z placówkami, które w obecnych czasach można uznać za niezbędne.